Istoricul Parohiei Satu Nou

Istorie Ianuarie 20, 2013

Parohia „Sf. Ilie” se află in localitatea Satu Nou, comuna Șcheia, Protopopiatul Iași 3.

Menționat din anul 1921, satul Satu Nou este situat în partea de S-V a județului Iași, la o distanță de 37 km de Municipiul Iași.

În Satu Nou se ajunge pe DJ 248 (Iași-Vaslui) până la Scânteia, de unde se continuă la dreapta pe DJ 246 (Scânteia-Ipatele) până în Șcheia, iar de aici se mai parcurg 2 km, pe drumul spre Mironeasa.

Parohia „Sf. Ilie” a luat ființă în anul 2005, până la această dată funcționând ca filie a Parohiei „Sf. Dumitru”, Șcheia.

Piatra de temelie a Bisericii „Sf. Ilie” a fost pusă în toamna anului 1998. Slujba de sfințire a locului bisericii a fost oficiată de PS Calinic Botoșăneanul.

Biserica parohială a fost construită, în stilul bisericilor ștefaniene. Lucrările de construcție au debutat în primăvara anului 1999, sub atenta îndrumare a părintelui suplinitor Timofte Constantin și cu sprijinul credincioșilor din Satu Nou și s-au încheiat în toamna anului 2003. În perioada 2006-2007, biserica a fost pictată de d-l Andrievici Rică împreună cu echipa sa.

La 26.10.2007, biserica a fost sfințită de PS Calinic Botoșăneanul. La slujba de sfințire au participat un sobor de preoți în frunte cu PC Pr. Vilie Doroșincă, protopopul Protopopiatului Iași 2 și credincioși din parohie dar și din satele vecine.

Credincioșii din Satu Nou au fost păstoriți, de-a lungul timpului, de preoții parohi din Parohia  „Sf. Dumitru”, Șcheia, dar, atunci când aceasta era vacantă, și de cei din Parohia „Sf. Gheorghe”, Șcheia.

Între păstorii spirituali ai credincioșilor din Satu Nou amintim pe:

• pr. Dumitriu Aurel (noiembrie 1939- iulie 1976) – Parohia „Sf. Dumitru”, Șcheia

• pr. Croitoru Gheorghe (iulie 1976 – decembrie 1991) – Parohia „Sf. Gheorghe”, Șcheia

• pr. Burlacu Cătălin (decembrie 1991 – aprilie 1998) – Parohia „Sf. Gheorghe”, Șcheia

• pr. Timofte Constantin (aprilie 1998 – martie 2002), Parohia „Sf. Dumitru”, Șcheia

• pr. Voroneanu Mihail-Ovidiu (iulie 2002 – mai 2014), Parohia „Sf. Dumitru”, Șcheia

• pr. Pârlea Petrică (mai 2014 – mai 2019), Parohia „Sf. Ilie”, Satu Nou, Șcheia

În luna iunie, 2019, părintele Silviu Cluci a fost numit paroh al Bisericii „Sfântul Proroc Ilie” – Satu Nou.

Citește alte articole despre: parohia Satu Nou, Satu Nou Scheia